Részletek

Numerus
F884
Műfaj
bizonytalan
Kor
s. 15/ex
Könyvtári lelőhely
Kolozsvár, „Lucian Blaga” Központi Egyetemi Könyvtár
Jelzet
BMV 2269 (hordozó)
Anyag
pergamen
Mennyiség
1 csonka fólió, nincs lefejtve
Oldal magassága
138 mm (nem teljes)
Oldal szélessége
197 mm (nem teljes)
Írástükör magassága
138 mm (nem teljes)
Írástükör szélessége
190 mm (nem teljes)
Oszlopok száma
1
Sorok száma
1 szöveg- és kottasor, fölötte 1 csonka szövegsor, alatta 1 csonka kottasor
Kottaszisztéma magassága
45 mm
Írás
gothica textualis
Notáció
cseh notáció
Notáció/megjegyzések
4 vörös vonal, dupla vörös keretvonalazás, C-kulcs, kvadrát custos; 1 rombusz magassága 15-16 mm
Hordozó / Szerző, cím
Rosarium beatissimae Virginis Mariae,,, per V. Patrem P. Ioannem Damascenum… Lublini ad aedes FF Praedicatorum S. Stanislao dicatas promotorem… Lublini, in Officina Typographica Annae Viduae, exprimebat Andreas Lob, Anno D. 1642
Hordozó / jelzet
BMV 2269 (An. 681668)
Possessor
első ragasztott előzéken: Conventus Gyöngyösensis, pro simplici usu Fratris Apollinaris, Anno 1731 Mensis 18 Julii; hátsó ragasztott előzéken: Fr. Apollinaris 1731 indutus die 18. Julii; indutus die 11 8bris; F. Demetrius in[dutus]
Tartalom
azonosíthatatlan
Származás
Várad, székesegyház
Bibliográfia
Czagány Zsuzsa: A késő középkori váradi díszkódexcsalád újonnan előkerült töredékei. Boros István (szerk.), Scriptorium V. Lineas exarare, Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Budapest 2024, 191–206.
Kapcsolódó források

Leírás

Bár a ma is könyvborítóként szolgáló kottás kódextöredék tartalmát a látható oldal alapján nem tudjuk megállapítani, mégis biztosan lehetünk abban, hogy az anyakódex a váradi székesegyház 15. század végi díszkódexeinek – a Zalka-antifonále és testvérkódexeinek – egyike volt. Erről tanúskodik az írás- és kottakép, a vonalazás és a kottaszisztéma mérete: a punctum (rombusz) 15 mm-es és a teljes kottasor 45 mm-es magassága, de ugyanúgy árulkodó a custos jellegzetes kvadrát formája, jobb oldalán hosszan lefutó vékony szárral. Abból, hogy az őrhang a dupla vörös keretvonal külső (jobb) oldalához esik közelebb, óvatosan arra következtethetünk, hogy a fragmentum a váradi misekódexek (a graduále vagy szekvencionále) lapjából készült. Az antifonále custosai ugyanis következetesen a keretvonal belső (bal) széléhez közel helyezkednek el. Az anyakódex műfajának biztos meghatározása azonban természetesen csak a töredék lefejtését és belső oldalának tanulmányozását követően válik lehetségessé.

A fragmentumot hordozó könyv Joannes Damascenus Goslawski, a 17. század első felében élt lengyel domonkos szerzetes, a lublini domonkos konvent első prédikátora által összegyűjtött rózsafüzér-ájtatosságokat, imádságokat tartalmazza, és az elülső előzéklapon fönnmaradt possessorbejegyzés szerint a 18. században a gyöngyösi konvent tulajdonában volt. 1731-ben Frater Apollinaris használta, aki az elülső és hátsó előzékre is beírta magát, s aki talán azonos azzal a hasonló nevű testvérrel, aki Emődi András katalógusában a szatmári ferences könyvtár két könyvén is szerepel tulajdonosként – mindkettőn a Conventus Gyöngyösiensis bejegyzéssel együtt (vö. Emődi András, A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye Műemlékkönyvtárának régi állománya. Monok István (szerk.), A Kárpát-medence magyar könyvtárainak régi könyvei 5. Nagyvárad, Szatmári Római Katolikus Püspökség – Varadinum Script Kiadó, 2010, 69, 154, nr. 183 és 560.).

Czagány Zsuzsa