Részletek

Numerus
F1106
Műfaj
Antiphonale
Kor
s. 15/16
Könyvtári lelőhely
Zágráb/Zagreb, Knjižnica franjevačkog samostana (Kaptol)
Jelzet
A-V-180 (hordozó)
Anyag
pergamen
Mennyiség
1 csonka bifólió, nincs lefejtve
Oldal magassága
325 mm (nem teljes)
Oldal szélessége
515 mm (bifólió, nem teljes)
Írástükör szélessége
f. 1: 240 mm (teljes)
Oszlopok száma
1
Sorok száma
8 szövegsor, 7 kottasor
Kottaszisztéma magassága
19 mm
Írás
gothica textualis
Notáció
késői esztergomi notáció (Zágráb?)
Notáció/megjegyzések
4 vörös vonal, c-kulcs, f-kulcs, g-kulcs, pipa alakú custos, a clivis és a scandicus formája jellegzetes, helybéli, zágrábi műhelyre utal
Hordozó / Szerző, cím
Manuel Rodrigues, Quaestiones regulares, et canonicae in quibus utriusque iuris (…) elucidantur. Tomus secundus. Venetiis: Apud Baretium Baretium bibliopolam, 1611
Hordozó / jelzet
A-V-180
Possessor
Pro Conventu Zagrabiensi Patrum Franciscanorum; Bibliotheca PP Franciscanorum Zagrabiae (pecsétszöveg)
Tartalom
Maria Magdalena, Inventio Stephani
Származás
Zágráb
Kapcsolódó források

Képek

Leírás

A zágrábi ferences kolostor könyvtárában őrzött A-V-180 jelzetű hordozókönyvet ugyanannak az antifonálénak egy bifóliójába kötötték, mint amely az A-V-179 jelzetű nyomtatvány borítójaként maradt fenn: kétségtelen, hogy a két rész összetartozik. Ráadásul a hordozók ugyanannak a nyomtatott műnek (Manuel Rodrigues, Quaestiones regulares, et canonicae in quibus utriusque iuris…, 1611) egymást követő (első és második) kötetei. Feltehetően ugyanott látták el őket pergamen borítóval – nagy eséllyel a jelenlegi őrzőhelyükön, ahonnan nem is kerültek el többé. Erre utal a többes és egybecsengő posszesszorjelzés (beírás, bélyegző) és a folytatólagos számozás is. Talán egy könyvtárrevízió során kerülhetett sor a kötetek be-, vagy újrakötésére a kéznél lévő, elavult tartalmú liturgikus kódex pergamen bifólióiba; a középkori kéziratot szisztematikusan szétvágva, egymás után, sorban köthették rá a könyvekre. A lelet azért is izgalmas, mert az anyakódex újabb részének felbukkanása lehetőséget kínál arra, hogy igazoljuk, vagy cáfoljuk véleményünket (lásd az F 1105 leírását) a helybéli, zágrábi rítusú anyakódexról.

A bifólión az F 1105 töredéken is fennmaradt Mária Magdolna- és Inventio Stephani-zsolozsma egészül ki újabb részletekkel. A Mária Magdolna-história részletei az F 1105 esetében is sokatmondóak voltak, a matutínum 2–3. nokturnusának tételsorrendje és -választéka a 14–15. századi zágrábi liturgikus könyvek idevágó pontjaival egyezett, illetve néhány szepességi breviáriummal. Ez utóbbiak azonban csak részleges átfedést mutattak töredékünkkel. Az F 1106-on a Septem ergo Maria daemonia responsorium prolixum és annak verzusa, a Quia semetipsam graviter is olvasható a harmadik nokturnus első responzóriumaként, s ez különleges, hagyományjelző választásnak tűnik az összehasonlító források tükrében. A variábilis tételrendű históriában e responzórium előírása csak Kalocsa-Zágrábban stabil: az esztergomi főhagyományban nem találtuk meg (a szepességi breviáriumokban sem, lásd Kovács Andrea ed., Corpus Antiphonalium Officii Ecclesiarum Centralis Europae V/B Esztergom (Strigonium), Budapest, Zenetudományi Intézet, 2006, 117, 233). A responzórium nem terjedt el szélesebb körben, főleg délnémet liturgikus hagyományokból dokumentálható (vö. http://cantusindex.org/id/007638). A magyar tradíción belül is megmutatkozó egyéni választás tehát eldönteni látszik a töredék anyakódexének eredet-kérdését.

Az Inventio Stephani ünnep zsolozsmájának részlete tovább támogatja a zágrábi proveniencia gondolatát. Az F 1105 töredék tartalmánál kissé korábbi rész, az első vesperás részlete olvasható a levélen: responzórium és Magnificat-antifóna. Míg a lap alján szereplő Ostendit sanctus Gamaliel Magnificat-antifóna liturgikus pozíciója viszonylag egységes európai kitekintésben is, ez nem mondható el az itt látható Cum scirem ego Gamaliel responzóriumról. Az esztergomi források is bizonytalanul választanak ezen a ponton (a Cum scirem csak egy szepességi breviáriumban bukkan fel: Budapest, Magyar Nemzeti Múzeum, 63.84.C), épp ezért meglepő, hogy a kalocsa-zágrábi forrásokban mennyire következetes a responzórium elhelyezése az első vesperásban (Kovács Andrea ed., Corpus Antiphonalium Officii Ecclesiarum Centralis Europae VI/B Kalocsa-Zagreb, Budapest, Zenetudományi Intézet, 2008, 91).

Az egykori anyakódex hangjelzésének F 1105-nél bemutatott jellegzetességeit itt is tanulmányhozhatjuk, s ennek nyomán egyre erősebb a gyanúnk, hogy egy helybéli kottamásoló műhely saját hagyománya áll a notáció hátterében. A legfontosabb kiemelt neumaformák, a balra ferdülő szárelemek, a clivis nagy szöge és hosszának változatai a hangközlépés függvényében – e kottakép legszembetűnőbb karakterisztikumai – felbukkannak további, eddig azonosítatlan forrásokon is, mindenekelőtt azon a teljes graduále-fólión, amelyet Fragm. 74 jelzettel a Horvát Tudományos és Művészeti Akadémia (Hrvatska Akademija Znanosti i Umjetnosti) könyvtárában őriznek egy 1576-os regesztum borítójaként. Notáció szempontjából ide tartozónak véljük a zágrábi Városi Könyvtár ritkaságtára (Gradska knjižnica, Zbirka rara) antifonále-töredékét is (F 1113), amelynek hangjelzése az összes keresett finom neumaárnyalatot felsorakoztatja. E leletek nyomán egy olyan 15–16. századi zágrábi forráskör látszik kibontakozni, amely hiánypótló tanúja a szórványosan dokumentálható középkori zágrábi gregorián zsolozsmahagyománynak, és fogódzót adhat a forráscsoporthoz tartozó más leletek jövőbeli azonosításához.

Gilányi Gabriella

Tartalom

RISM Folio Tempus Dies Hora Műfaj Incipit Tónus Cantus ID Mel. Num.
Hr-Zf A-V-180 1_recto Maria Magdalena N3 a3 Et respondit dixit illi* 1 002720
Hr-Zf A-V-180 1_recto Maria Magdalena N3 W Adiuvabit eam Deus 007934
Hr-Zf A-V-180 1_recto Maria Magdalena N3 R1 Septem ergo Maria daemonia 7 007638
Hr-Zf A-V-180 1_recto Maria Magdalena N3 V1 Quia semetipsam graviter* 7 007638a
Hr-Zf A-V-180 2_verso Inventio Stephani V R Cum scirem ego Gamaliel* 5 006373
Hr-Zf A-V-180 2_verso Inventio Stephani V V Auditor Domini Nicodemus* 5 006373a
Hr-Zf A-V-180 2_verso Inventio Stephani V Am Ostendit sanctus Gamaliel* 4 004202