Részletek

Numerus
F1027
Műfaj
Graduale
Kor
s. 15
Könyvtári lelőhely
Budapest, Egyetemi Könyvtár és Levéltár
Jelzet
RMK I 161a, olim: 6278/948 (hordozó)
Anyag
pergamen
Mennyiség
1 csonka fólió lefejtve
Oldal magassága
160 + 2 + 9 mm (nem teljes)
Oldal szélessége
225 + 2 + 2 mm (nem teljes)
Írástükör magassága
160 + 2 + 9 mm (nem teljes)
Írástükör szélessége
93 + 2 mm (nem teljes)
Oszlopok száma
1
Sorok száma
2 szövegsor, 1 kottasor
Kottaszisztéma magassága
45 mm
Írás
gothica textualis
Notáció
cseh notáció
Notáció/megjegyzések
4 vörös vonal, C-kulcs, dupla vörös keretvonal
Hordozó / Szerző, cím
Evangelia et Epistolae dominicorum, ac Festorum dierum, Latine et Hungarice, Evangelomok es Epistolak, Egesz Esztendő által lévő minden Vasárnapokra és fő Innepekre intésztetett és rendeltetett, Magyarúl és Deákúl. Leutschoviae, Typis et sumptibus Laurentii Breveri, Anno 1648.
Hordozó / jelzet
RMK I 161a
Possessor
Belső címlap: Adamus Comes Kollonits
Tartalom
Alleluia et offertorium de S. Laurentio
Származás
Várad, székesegyház
Kapcsolódó források

Képek

Leírás

A Váradi graduáléból származó töredéket a Lendület Digitális Zenei Fragmentológia Kutatócsoport tagjai fedezték föl 2022-ben az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár régikönyves állományát őrző raktárában. 2023-ban a töredéket a könyvtár műhelyében restaurálták, így mindkét oldala a kutatás számára hozzáférhetővé vált. A fragmentum a Lőrinc-mise két énektételéből őrzött meg részeket: rektóján a mise alleluiája (Levita Laurentius bonum opus), versóján pedig offertóriuma (Confessio et pulchritudo) maradt fönn. Szövegét tekintve mindkét tétel általánosan elterjedt a liturgia e pontján, azonban az alleluia dallama különleges. A források túlnyomó többségében megszokott 7. tónusú dallam helyett a töredék az Adducentur regi virgines harmadik tónusú dallamát kapcsolja a Levita Laurentius-szöveghez. Ez a szöveg-dallam társítás külföldi forrásokban egyáltalán nem ismert, s a magyarországi források közül is csupán a Futaki-graduáléban és a Szántó András-féle graduáléban fordul elő.

Az őrzőkönyv a 16-17. század népszerű, kiváltképp evangélikus környezetben kedvelt műfaja, a perikópáskönyv egy példánya: az egyházi év vasárnapjaira és ünnepnapjaira szóló evangéliumi és apostoli levélrészeket tartalmazó kis könyvet 1648-ban nyomtatták Lőcsén, Brewer Lőrinc nyomdájában és költségén. A kötet előzékeiként felhasznált papírlapokon német nyelvű, talán papírrendeléssel kapcsolatos levélfogalmazvány maradt fönn. Bár a szöveg pontos elolvasása a jövő kutatás feladata, annyi azonban már most biztos, hogy a fogalmazványt érdemes lesz összehasonlítani azzal az ugyancsak papírrendelést megörökítő levéllel, amely a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban 66. számon nyilvántartott Váradi antifonále-töredék 54.12.4. jelzetű őrzőkönyvéből került ki. (Mittelalterliche lateinische Handschriftenfragmente in Győr, hrsg. von András Vizkelety et al. Fragmenta et codices in bibliothecis Hungariae 3. Budapest: Balassi Kiadó, 1998, nr. 66;  Czagány Zsuzsa, Antiphonale Varadinense s. XV. vol. 3, Musicalia Danubiana 26/3, Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézet, Budapest, 2019, 45–46)

A hordozókönyv tulajdonosai közül eddig csak a magát a könyvben háromszor is megnevező Kollonics Ádám grófot, későbbi koronaőrt sikerült azonosítanunk, aki, egyik bejegyzése szerint 1663. július 19-én, talán még gyerekként birtokolta a könyvet.

Czagány Zsuzsa

Tartalom

RISM Folio Tempus Dies Hora Műfaj Incipit Tónus Cantus ID Mel. Num.
H-Bu RMK I 161a recto Laurentius m. All Levita Laurentius bonum opus* 3 g00334
H-Bu RMK I 161a verso Laurentius m. Off Confessio et pulchritudo* 4 g00335 Off-015