A Központi Papnevelő Intézet Pálos Könyvtára összesen négy töredéket őriz ugyanabból az egykori, feltehetően csehországi graduáléból: rendszerünkben az F 845, 846, 847 (Fr. l. m. 115, 116, 117) jelölésű fragmentumok származnak még e kódexből. A töredékek csehországi eredetét egyértelműen elárulja jellegzetes, a késő középkori cseh zenei kódexekre jellemző, a szakirodalomban rombikusnak nevezett kottaírásuk. E proveniencia-meghatározást a töredékek liturgikus tartalma, sőt néhány esetben a rajtuk fönnmaradt énektételek jellegzetes dallamváltozatai is megerősítik.
A négy töredékből kettő (F 844, F 845) a graduále commune sanctorum szakaszából, azon belül pedig az apostolok közös énekanyagát összefogó fejezetből őrzött meg összesen 7 tételt. Ezek liturgikus-zenei tartalma Európa-szerte általános, így a graduále eredetének pontosabb meghatározásához nem használhatók. A fönnmaradt énekek egymásutánjából azonban következtethetünk az anyakódex szerkezetére, tartalmi elrendezésének néhány tulajdonságára. Az apostolok vigíliamiséjének offertóriuma és kommúnéja (F 844 rektó) —s a rektó levágott bal széléhez „odaképzelt” in die sancto rubrika — után az ünnepi mise propriumtételei következnek, immár nem műfajonként egyesével ciklusokba foglalva, hanem tömbszerű rendben. Az F 844 egyetlen introitusát (Mihi autem) egy legalább háromtagú, még e töredék verzóján elkezdődő graduálesorozat követi, amely átnyúlik a következő, F 845-ös fragmentumra, s annak verzóján zárul. A Nimis honorati – Constitues eos – In omnem terram graduálehármas számos európai forrásban fordul elő, mind egyesével valamely apostolünnephez rendelve, mind sorozatként az apostolok közös miséjében, a töredékeinkéhez hasonló összeállításban (Vö. cantusindex.org/id/g00002, cantusindex.org/id/g00006, cantusindex.org/id/g00444). A második töredék (F 845) verzójának utolsó sorában lejegyzett Alleluia [Per manus autem apostolorum] eredetileg valószínűleg ugyancsak egy több tételből álló allelujaciklus élén állt.
A töredék hordozókönyve a wittenbergi egyetem egykori teológiaprofesszora, Salomon Gesner (1559–1605) halála után, 1621-ben megjelent teológiai disputáit tartalmazza. A fönnmaradt posszesszorbejegyzés szerint a kötet 1739-ben a kőszegi jezsuita kollégium könyvtárában volt. Korábbi sorsáról, esetleges vándorlási helyeiről nem maradtak fönn közvetlen adatok. Abból azonban, hogy a borítójául szolgáló középkori kottás kódexlap három testvértöredéke mind a pozsonyi jezsuita kollégium könyvtárához tartozott az 1690-es években, arra következtethetünk, hogy a negyedik töredék hordozókönyvét is itt, Pozsonyban használták a 17. században, s hogy feltehetően mind a négy könyv bekötésére itt került sor.
Czagány Zsuzsa