Részletek

Numerus
F846
Műfaj
Graduale (Sequentionale)
Kor
s. 15/1
Könyvtári lelőhely
Budapest, Központi Papnevelő Intézet Pálos Könyvtára
Jelzet
Fr. l. m. 116
Anyag
pergamen
Mennyiség
1 csonka bifólió lefejtve
Oldal magassága
225 mm (nem teljes)
Oldal szélessége
398 mm (bifólió, nem teljes); 338 mm (egy fólió, teljes)
Írástükör magassága
181 mm (nem teljes)
Írástükör szélessége
238 mm (teljes)
Oszlopok száma
1
Sorok száma
4 szövegsor, 5 kottasor
Kottaszisztéma magassága
20 mm
Írás
gothica textualis
Notáció
cseh notáció
Notáció/megjegyzések
4 vörös vonal, c-kulcs, f-kulcs, kvadrát custos
Hordozó / Szerző, cím
Försterus, Johannes: In prophetam Esaiam commentarius … Wittebergae 1620
Hordozó / jelzet
Bbi 12
Possessor
Collegii Societatis Jesu Posonij ad S. Salvatorem 1694
Tartalom
sequentiae de Nativitate Domini, de S. Stephano pm.
Származás
csehországi
Bibliográfia
Mezey László, Fragmenta codicum in Bibliothecis Hungariae I/2. Fragmenta Latina Codicum in Bibliotheca Seminarii Cleri Hungariae Centralis, Budapest, Akadémiai Kiadó, 1989, 106; Czagány Zsuzsa, „Cseh notációs töredékcsaládok a Központi Papnevelő Intézet Pálos Könyvtárában”, in Magyar Egyházzene XXV (2021/2022), 1. szám, 77–104
Kapcsolódó források

Képek

Leírás

A Központi Papnevelő Intézet Pálos Könyvtára összesen négy töredéket őriz ugyanabból az egykori, feltehetően csehországi graduáléból: rendszerünkben az F 844, 845, 847 (Fr. l. m. 114, 115, 117) jelölésű fragmentumok származnak még e kódexből. A töredékek csehországi eredetét egyértelműen elárulja jellegzetes, a késő középkori cseh zenei kódexekre jellemző, a szakirodalomban rombikusnak nevezett kottaírásuk. E proveniencia-meghatározást a töredékek liturgikus tartalma, sőt néhány esetben a rajtuk fönnmaradt énektételek jellegzetes dallamváltozatai is megerősítik.

Az F 844 és 845 fragmentumok (leírásukat lásd ott) az anyakódex commune apostolorum szakaszából őriztek meg énektételeket.

A töredékcsalád másik két tagja (F 846, F 847) az egykori graduále szek­vencionále részéből maradt fönn. Az első töredék a karácsonyi Natus ante saecula és a Szent István első vértanú Hanc concordi famulatu szekvenciáinak torzóit őrizte meg. A második töredék elmosódott soraiban János apostol késő középkori, feltehetően a 12. században Salzburg térségében keletkezett s a közép-európai térségben népszerűvé vált Verbum Dei Deo natum szekvenciájának 7. és 8., illetve 10. és 11. sorpárját ismerhetjük föl (vö. Ko­vács Andrea: Szekvenciák a középkori Magyarországon. Repertoár, tradíciók, dallamok. Musica Sacra Hun­garica 2. Liszt Ferenc Zene­művészeti Egyetem Egyházzenei Kutatócsoport, Budapest 2017. 237–240).

Az anyakódex eredetének megerősítéséhez a dallamokat is segítségül tudjuk hívni: a fragmentumon a szekvencia c-re írt tritus-transzpozícióban jelenik meg, éppen úgy, amint azt a darabot tartalmazó nagyszámú cseh forrásban is látjuk. A cseh provenienciát igazoló érvek mellett végül a tételek feltételezhető liturgikus funkcióját is fölsorakoztathatjuk: a két töredéken fennmaradt három szekvencia a szerkönyvekben karácsony, Szent István első vértanú és Szent János apostol ünnepi miséinek tételei közt szerepel. A Verbum Dei János-szekvencia többnyire (így pl. a magyar forrásokban) a szent május 6-i ünnepén (Ioannes ante portam Latinam) kerül sorra. A cseh források jelentős részében azonban a karácsonyi oktávába eső december 27-i ünnep miséjének része, olykor közvetlenül a karácsonyi Natus ante saecula és az istváni Hanc concordi famulatu szekvenciák után lejegyezve. Ld. a CHOBOL (Codicologica et Hymnologica Bohemica Liturgica: hymnologica.cz/se quences) weboldal online adatbázisának következő forrásait: CZ-Pn XVI A 10 (prágai misszále, f. 370v–371v); CZ-Pn XIII B 2 (cseh graduále, p. 238–242); CZ-Olu M III 6 (olmützi misszále, f. 326r–327v); CZ-Pu XIII F 30 (cseh szekvencionále, f. 16r–8v); CZ-Pu XXIII A 1 (cseh, „Lobkovicz” graduále, f. 339r–345v). Valamennyi forrás digitális hasonmása elérhető a manuscriptorium. com/ weboldalon. Nagyon valószínű, hogy ennek a cseh forrásokra jellemző tételrendnek a nyomait őrzi két töredékünk is. Ebből arra is következtethetünk, hogy az eredeti fóliók ugyan nem közvetlenül egymás mellett, de egymáshoz igen közel helyezkedtek el az anyakódexben: A Hanc concordi és a Verbum Dei szekvenciák hossza, valamint a fóliók rekonstruálható mérete alapján a két töredék között egy fólió lehetett.

Czagány Zsuzsa

Tartalom

RISM Folio Tempus Dies Hora Műfaj Incipit Tónus Cantus ID Mel. Num.
H-Bs Fr. l. m. 116 recto Nativitas Nativitas Domini Sequ Natus ante saecula* D ah53015
H-Bs Fr. l. m. 116 recto Nativitas Nativitas Domini Sequ Natus ante saecula* D ah53015
H-Bs Fr. l. m. 116 verso Nativitas Stephanus pm. Sequ Hanc concordi famulatu colamus sollemnitatem* G ah53215