A hordozókönyv Ferdinand Ernst Herberstein (1650 körül – 1720) 1686-ban Bécsben megjelent munkája, melynek belső címlapján a szatmári jezsuita kollégium 1706-ból származó tulajdonosi bejegyzése maradt fönn. Szatmáron a jóval nagyobb társadalmi támogatottságot élvező református kollégium mellett, Pázmány Péter kezdeményezésére és támogatásával a 17. század harmincas éveinek végétől működött katolikus gimnázium. Pázmány alapítólevelét 1639. február 22-én erősítette meg III. Ferdinánd. Az iskolát – kisebb-nagyobb megszakításokkal – a jezsuita rend működtette 1773-ig, a rend feloszlatásáig. (vö. Bura László ed., Szatmári diákok 1610–1852, Fontes rerum scholasticarum V., szerk. Keserű Bálint, Szeged, 1994, 197–213.) Ferdinandus Herberstein matematikai-geometriai tárgyú könyvét feltehetően a rend egyik tagja birtokolta, aki talán a gimnáziumi oktatásban is fölhasználta a népszerű, több kiadást is megért munkát.
A gerincet erősítő keskeny pergamencsík a középkor népszerű, túlnyomórészt a közép-európai térségben elterjedt Ave praeclara maris stella Mária-szekvenciájának részleteit őrizte meg. Mivel nem tudjuk, az eredeti kódexlap hol helyezkedett el az anyakódexben, azt sem tudjuk, e kódex önálló szekvenciagyűjtemény volt-e, vagy egy graduále, esetleg kottás misszále külön fejezete, amely a késő középkori liturgikus könyvek szerkesztési gyakorlatának megfelelően a könyv utolsó tartalmi egységét képviselte. A feltehetően Hermannus Contractus által a 11. században komponált Ave praeclara maris stella szekvencia népszerűségét bizonyítja, hogy számos cseh, lengyel, sziléziai, német és észak-itáliai forrásban bukkan föl különböző Mária-ünnepekhez rendelve (vö. Analecta Hymnica 50, 313–315, illetve lásd a CANTUSINDEX forrásait; cseh elterjedtségéhez vö. a Codicologica et Hymnologica Bohemica Liturgica adatbázis forrásjegyzékét: http://hymnologica.cz/sequences?t=ave+preclara+maris ), s a középkori Magyarországon is a szekvencia-repertórium törzskészletéhez tartozott (vö. Holl Béla, Repertorium Hymnologicum Medii Aevi Hungariae, rec. Körmendy Kinga, Országos Széchényi Könyvtár, Budapest, 2012, 52, nr. 91; Kovács Andrea, Szekvenciák a középkori Magyarországon. Repertoár, tradíciók, dallamok, Musica Sacra Hungarica 2, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzenei Kutatócsoport, Budapest, 2017, 89).
A fragmentum hat töredékes szöveg- és kottasora a szekvencia 3. és 4. sorpárjának szakaszait tartotta fönn. A sorokban az alábbi, dőlt szedéssel közölt szövegfoszlányok betűzhetők ki:
(1. sor, csak szöveg) 3a. …nascituram priores …
(2. sor, szöveg és kotta) 3b. Te lignum vitae …
(3. sor, szöveg és kotta) … parituram divini
(4. sor, szöveg és kotta) 4a. Tu agnum regem …
(5. sor, szöveg és kotta) … Moabitici de petra …
(6. sor, szöveg; a címke kitakarja a kottát) … transduxisti
Czagány Zsuzsa