A töredék egykori hordozókönyvének leírását lásd az MTA Könyvtárának online katalógusa (ALEPH) Régi könyvek – Ritka könyvek (RBK) állományában:
A töredék leírása elérhető a fragmentarium adatbázisban:
https://fragmentarium.ms/overview/F-71k
A töredék egy 14. századi antifonále középen vízszintesen elvágott csonka bifóliója, melynek részei majdnem pontosan összeilleszthetők. A bifólió első lapja a commune sanctorum első, de apostolis zsolozsmáját őrizte meg töredékesen, a második fólió azonban már az evangelisták officiumának legutolsó tételével, majd a vértanúk anyagával folytatódik. A kettő között ily módon az anyakódexben legalább egy bifóliónak kellett még lennie.
Mind a kottaírás, mind a liturgikus-zenei tartalom megerősíti a töredék anyakódexének monasztikus, ciszterci eredetét. A kottaszisztéma színezett vonalai (vörös f- és sárga c-vonal) mellett a legárulkodóbb a vértanúk első vesperásában énekelt responsorium breve (két külön dallammal az egyszerű és a püspök vértanúk zsolozsmájában), a matutínum első nokturnusának négy antifónája, valamint az apostolok matutínumának harmadik nokturnusában egyedüliként megjelenő kantikum-antifóna. Ugyancsak a ciszter jellegzetességek közé sorolhatjuk a Regem sempiternum invitatórium-antifónát, amelyet a Cantus adatbázis csekély számú, ám kizárólag francia, német és lengyel ciszter forrásokból adatol. A notáció németes elemeit (a virgát mint szillabikus alapjelet, a clivis és a cephalicus formáit) figyelembe véve az anyakódex származási helyét feltehetően valamely német ciszterci kolostorban kereshetjük.
Czagány Zsuzsa